Головна » Статті » Інформатика | [ Додати статтю ] |
ДОПОМІЖНІ АЛГОРИТМИ
Тема: Допоміжні алгоритми.
Мета уроку: навчити учнів складати допоміжні алгоритми; виховати старанність, дисциплінованість; розвивати логічне мислення, вміння застосовувати допоміжні алгоритми про складанні програм на алгоритмічні мові. Тип уроку: урок узагальнення знань, формування вмінь та навичок. Хід уроку 1) перевірка домашнього завдання: Задача. Скласти алгоритм обчислення суми перших 100 членів послідовності: . алг сума членів послідовності арг n рез sum поч дійсн і sum:=0 n:=100 для і від 1 до n крок 1 цикл sum: = sum+1(2+3*і) кц все кін 2) усне опитування попереднього матеріалу: а) що таке алгоритм? б) які властивості алгоритма? в) які є способи подання алгоритмів? г) які ви знаєте види алгоритмів? д) чим характеризується кожний з цих видів? 3) закріплення попереднього матеріалу на практиці: В-1: Скласти алгоритм і блок-схему знаходження суми всіх парних натуральних чисел від 0 до 100. алг натуральних чисел арг n рез sum поч нат і sum:=0 n:=100 для і від 1 до n крок 1 цикл sum: = sum+1/2+3*і кц все кін В-2: Скласти алгоритм і блок-схему значення більшого з двох натуральних чисел а і в. алг пошук більшого числа арг а, в рез с поч нат а, в, с якщо а в то с:=а інакше с:=в все зап с кін 4) пояснення нового матеріалу: Досить часто при складанні алгоритмів використовують поєднання одного виду алгоритму з іншим. Наприклад, розгалужений з циклічним, а також підключають алгоритми, написані раніше. Такі алгоритми, що є самостійними і які включаються до складу інших алгоритмів, називають допоміжними або під алгоритмами. Якщо допоміжний алгоритм у процесі роботи програми виконується багаторазово, відрізняються лише параметрами, то його оформляють у вигляді алгоритму–процедури (або алгоритму-функції). Процедури і функції ми будемо розглядати, коли перейдемо до конкретної мови програмування Паскаль. Задача. Скласти алгоритм знаходження більшого з трьох натуральних чисел а, в, с. алг пошук більшого числа арг а, в рез с поч нат а, в, с, z, y якщо а в то z:=а інакше z:=в все якщо z c то y:=z інакше y:=с все зап y кін Як бачимо, у цій задачі використовується допоміжний алгоритм знаходження більшого з двох чисел. Побудова складних алгоритмів за допомогою допоміжних алгоритмів має багато спільного з будівництвом будинків. Складні алгоритми, як і будинки, будуються з блоків, роль яких відіграють допоміжні алгоритми. 5) закріплення нового матеріалу: Задача. Компанія бабусь поїхала на мотоциклах на курси комп’ютерної грамотності. Попереду на мотоциклі їхала одна бабуся, за нею – дві, потім – три і т.д. Скільки бабусь їхало на заняття, якщо приголомшені пішоходи всього нарахували Nрядів? Чи змогли бабусі зайняти всі місця у класі, якщо там стояло в k рядів по l комп’ютерів у кожному? алг круті бабусі арг n рез sum поч ціл і, k, l sum:=0 для і від 1 до n крок 1 цикл sum: = sum+і кц sum якщо sum>k*l то чит бабусі змогли зайняти всі місця інакше чит бабусям не вистачило місць все кін 6) підсумок уроку. На уроці ми повторили вже вивчений раніше матеріал про види алгоритмів (теоретично і практично), дізналися про допоміжні алгоритми, навчилися використовувати їх у задачах. Також розв’язали задачу із поєднанням циклічного і розгалуженого алгоритму. 7) домашнє завдання: вивчити конспект. Задача. Скласти алгоритм знаходження більшого з чотирьох цілих додатніх чисел а, в, с, d. | |
Переглядів: 733 | |
Всього коментарів: 0 | |